
Változások a Háztartási Méretű Kiserőművek szabályozásában
2023. szeptember 13-án megjelent a Magyar Közlöny, mely fontos változásokat közölt a napelemes rendszerrel már rendelkezők és még nem rendelkezők körében is. Ez egy várva várt rendelet volt, hiszen sok bizonytalansági tényező volt az elmúlt időszakban, mely mind a szaldó elszámolást, mind a bruttó elszámolást is érintette. A változás sürgető volt, hiszen a szaldó elszámolásról a bruttó elszámolásra jövő év elejétől állunk át.
Milyen pontokra tér ki a jelenlegi kormányrendelet?
A 427/2023. (IX. 13.) Korm. rendelete alapján:
"A csatlakozási ponton a közcélú hálózatba villamos energiát betápláló háztartási méretű kiserőmű üzemeltetőjével mint felhasználóval jogviszonyban álló villamosenergia-kereskedő a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezésének időpontját – bővített háztartási méretű kiserőmű esetén a háztartási kiserőmű egésze tekintetében, a háztartási méretű kiserőmű névleges hatásos teljesítményének bővítése időpontját – követő 10. év végéig a hálózatba összesen betáplált és vételezett villamos energia vonatkozásában éves szaldó elszámolást alkalmaz."
Ezek alapján a korábbi pesszimista várakozásokkal ellentétben a kormány végül is kihátrált a havi szaldóból és 10 évig jár az éves szaldó. Kiknek is? Azoknak, akik 2023. szeptember 7-én éjfélig beadták igényüket napelem telepítésre, a telepítéstől számított 10 évig éves szaldó szerint számolhatnak el, de csak akkor ha 2026. január 1. előtt befejezik a beruházást.
Jelen hirdetmény a korábbi várakozásokkal szemben mindenképp kedvező, hiszen az éves szaldó elszámolás jóval kedvezőbb a havi elszámolásnál, és 10 év alatt már meg tud térülni a napelemes rendszer is, vagy legalábbis közel megtérülővé válik. Persze, akik úgy gondolták, hogy az éves szaldó végig fog járni és a belépéskor nem tájékoztatták őket a 10 évről, persze keserúbb szájízzel veszik tudomásul a hírt és ez érthető is. Azonban tudni kell, hogy a 10 év lejártát követően ugyanúgy van megtérülés, csak annak az üteme lelassul. A napelemek élettartama elképesztően hosszú, nagyon sok gyártó 30 év alatt csupán 15%-os teljesítményromlást ígér.
Fontos még kiemelni, hogy azok is élhetnek a tíz évig tartó éves szaldóelszámolással, akik 2026. január 1-ig menetközben bővítik a már meglévő napelemes rendszerüket.
Megjelent még egy rendelet
Ezen felül megjelent a 13/2023. (IX. 13.) MEKH kormányrendelet is, mely a rendszerhasználati díjakra tér ki, ez pedig a a forgalomarányos (Ft/kWh mértékegységben megállapított) rendszerhasználati díjak kiszámítási szabályrendszerét tisztázza. Idézet a rendeletből:
"[...] a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezését követő 10 éves időszak végéig (bővítés esetén a bővített háztartási méretű kiserőmű egésze tekintetében a bővítés időpontjától számítva) a mérési intervallumokban mért, irányonként elkülönített és összegzett mennyiségek különbsége alapján kell a forgalomarányos rendszerhasználati díjakat megfizetni. A különbséget az éves mennyiségek különbsége alapján kell képezni."
Így tehát jövő évtől belép a képbe a forgalomarányos rendszerhasználati díj is, ami így a nagyobb/túltervezett napelemes rendszerekre vonatkozik, hiszen két irányban szükséges fizetni a rendszerhasználati díjat. Itt egyértelműen látható a törekvés a törvényhozó részéről, hogy a túltermelést megakadályozzák. Gyakorlatban ez az ad-vesz mérőórán az 1.8.0 (hálózatból elfogyasztott energia) és a 2.8.0 kód (hálózatba visszatáplált energia) különbségét jelenti.
Okosmérők használata
Cégünk mindenképpen ajánlja, hogy a napelemes rendszerrel rendelkező tulajdonosok építsenek be okosmérőt is a rendszerükbe, ezáltal jobban monitorozható az, hogy mennyi energiát vesz fel a ház és mekkora mennyiségben táplálunk ki a hálózat felé.
Az okosmérő (smart meter) segítségével láthatjuk, hogy fogyasztásunkat mikor fedezi a termelésünk, mikor szükséges a termelésen felül a hálózatból áramot vételezni, és mikor van túltermelésünk, amit nem fogyasztunk el, hanem a hálózatba feltáplálunk. Segítségével nemcsak a ház betáplálási pontján közlekedő elektromos áram mennyiségét tudjuk mérni, hanem bizonyos esetekben (pl. Huawei) az inverter vagy az inverter és akkumulátor működését is tudjuk vezérelni előre beállított profilok alapján.